Dlaczego neutralizuje się ścieki galwaniczne i jak przebiega proces?
Nakładaniu powłok galwanicznych towarzyszy konieczność płukania elementów pomiędzy poszczególnymi wannami procesowymi. Woda w płuczkach, by spełniała swoje zadanie, musi posiadać określone parametry czystości. Zanieczyszczona, staje się produktem ubocznym, który trzeba w odpowiedni sposób przetworzyć, a następnie usunąć. Służy do tego neutralizator ścieków galwanicznych.
Dlaczego należy neutralizować ścieki galwaniczne?
Wody popłuczne to ścieki przemysłowe, zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi z wanien galwanicznych. Oprócz kwasów lub zasad znajdują się w nich związki toksycznych metali, które - uwolnione do środowiska - mogą stać się przyczyną zatrucia rzeki lub gleby, oraz wymarcia ekosystemu. Podobnie, nieoczyszczony ładunek ścieków, spuszczony do kanalizacji miejskiej, może wyrządzić niepowetowane szkody na oczyszczalni ścieków, zatruwając osad czynny. Z tych powodów ścieki przed odprowadzeniem do kanalizacji należy odpowiednio obrobić, usuwając z nich nadmiar substancji szkodliwych, oraz doprowadzając do parametrów, zgodnych z ustalonymi normami.
Jak przebiega proces neutralizacji ścieków galwanicznych?
Proces neutralizacji polega na wytrąceniu metali w ściekach, ich koagulacji i usunięciu przez prasę, a także doprowadzeniu oczyszczonych ścieków do prawidłowego pH. Normy dla poszczególnych laboratoriów mogą się różnić, ze względu na miejsce zrzutu ścieków galwanicznych, oraz podpisane umowy z oczyszczalniami ścieków. Parametry nie mogą jednak przekroczyć ustawowych wskaźników, które - przed wypuszczeniem ścieków do kanalizacji - należy zbadać w laboratorium, a w przypadku niespełnienia kryteriów, proces powtórzyć. Do procesu usuwania metali z wód popłucznych służy neutralizator ścieków galwanicznych. W zależności od ilości przerabianych ścieków neutralizator ścieków galwanicznych może mieć objętość niewielkiego zbiornika, bądź przyjąć postać złożonej instalacji w osobnym budynku. Z reguły obejmuje jednak 2 - 3 zbiorniki procesowe, przeznaczone do koagulacji, osobne zbiorniki na kwasy i koagulanty, na przykład wapno, prasę filtracyjną oraz zespół pomp, obsługujących całość. Przy większych galwanizerniach zdarzają się również przepompownie ścieków, które stanowią bufor pomiędzy neutralizatorem ścieków galwanicznych a płuczkami.
Proces neutralizacji a BHP i ochrona środowiska
Neutralizator ścieków galwanicznych musi pracować w ścisłym reżimie prawnym. Jak wspomniano wyżej, ścieki poddane procesowi neutralizacji, przed spuszczeniem do kanalizacji muszą spełniać parametry, określone w dziennikach ustaw, lub - często bardziej rygorystyczne - wymagania oczyszczalni ścieków. Zakład, który posiada neutralizator ścieków galwanicznych, musi przed jego uruchomieniem wystąpić o pozwolenie wodno-prawne, zgodnie z przepisami dotyczącymi odprowadzania ścieków przemysłowych do kanalizacji. Ze względu na zawartość toksycznych metali również osady pogalwaniczne, które powstały na skutek koagulacji muszą być w odpowiedni sposób zagospodarowane przez upoważnione firmy. Dlatego zakład musi posiadać decyzję na wytwarzanie odpadów oraz wpis do BDO, uprawniające do przekazania wytworzonych odpadów innym jednostkom. Nie można również zapominać o wymaganiach BHP, określonych w kartach charakterystyki substancji niebezpiecznej, takich, jak zapewnienie pracownikom środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, właściwych dla zagrożenia szkoleniach, oraz badaniach lekarskich.
Nowoczesny neutralizator ścieków galwanicznych - oszczędność i ekologia
Prawidłowo wyposażony, nowoczesny neutralizator ścieków galwanicznych daje gwarancję poprawnie przeprowadzonego procesu oczyszczania wód popłucznych. Prawidłowe dawkowanie oszczędza media, potrzebne do neutralizacji, czas oraz zasoby ludzkie. Redukuje również do minimum ryzyko awarii i uwolnienia do środowiska zanieczyszczonych ścieków, co ma daleko idące konsekwencje ekologiczne.