Pierwszą rezydentką MAAT FESTIVAL ‘CIAŁO NARODOWE’ jest Anita Wach, która w dniach 4-14 kwietnia 2017 pracowała w studio nad koncepcją swojej pracy: “peer to peer”- nazwa robocza. Punkt wyjścia: inspiracja książką francuskiego filozofa Michela Serres ‘Pasożyt’. Performer, widz (host, parasite): performera widzę jako gospodarza “nosiciela’- nośnika’, dawcę i jako tego, którego się żywi- pasożyta, wchodzi on w te role płynnie, zamiennie podobnie jak widz, który nastawiony wyłącznie na odbiór w rezultacie oddaje najcenniejsze co posiada – świadomą uwagę. Gospodarzem jest zarówno widz jak i performer, obydwoje pasożytują na tej ryzykownej relacji próbując zachować niezależność w sytuacji fizycznej bliskości. Ważny jest też kamuflaż, kostium – performer jako ‘czarna skrzynka’ z zapisem wydarzeń, jak ciasto urodzinowe z niespodzianką, pudełko prestidigitatora, baba w babie, rzecz w rzeczy, organizm zbudowany z tysięcy innych organizmów, nawóz dla uczty podczas której wszystko ulega spożyciu i przetrawieniu.” ANITA WACH.

ANITA WACH: Tancerka, choreografka, performerka i nauczycielka tańca współczesnego. Wieloletnia tancerka w Śląskim Teatrze Tańca Jacka Łumińskiego (1996-2003). Na początku 2004 roku dołączyła do zespołu warszawskiego Teatru Bretoncaffe realizując wspólnie projekty „SLAM.IN”, „SLAM.OUT” (2004)oraz „Taniec śniącego ciała”(2006), “Tańcząc Sarę Kane.”(2007), „Manifest Jaszczurki”(2007), „Topinambur”(2008), „Dion.Is.Us”(2009) „Ja Agaue”(2010). Stypendystka Pro Helvetii, Mobile Academy (2006)oraz ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego(2011). Rezydentka Centrum Choreograficznego Zollwerein w Essen ( udział w projekcie Ewy Jaros Yi-Ya). Brała udział w polsko-izraelskich projektach : improwizacyjnym „Blind date” i interdyscyplinarnym (video i taniec) , współorganizowanych przez Artstations foundation(2008).

Autorka projektów solowych: „Inch 1,5” ( zrealizowany w ramach programu rezydencyjnego „Solo projekt” w Poznaniu,2006) performensu „V`” z premierą w Warszawie, improwizowanego solo ”on/off” prezentowanego na Maat Festiwal oraz “Mute” zrealizowanego w ramach programu rezydencyjnego Maat Festiwal w 2013 roku. Współautorka spektakli: „weast.com”, którego prapremiera odbyła się podczas warszawskiej nocy tańca (współpraca z Ewą Jaros,2008) oraz w/restless ( współpraca z Magdą Tuką, Marcinem Cecko, Pawłem Smagałą, koprodukcja Fundacji Ciało-Umysł i Open Latitude,2012). Współpracuje z międzynarodowym kolektywem Via Negativa w Ljubljanie gdzie zrealizowała 2 solowe spektakle „Oops”(koprodukcja z Modul Dance i Art. Stations Foundation, 2012) oraz “100 toastów”(koprodukcja z Maat Festiwal, 2015) oraz współtworzyła spektakle: „Casablanca Therapy”(2010), „Shame”(2011), „Just the beginning”(2012) oraz “So on and so forth). W 2016 roku objęła opieką choreograficzną spektakl “Dziewiąta” (produkcja Via Negativa, koprodukcja JaJaJaNeNeNe). Inicjatorka działalności kolektywu Kwartet Patetyczny w ramach , którego zrealizowała spektakl “gloria!” oraz współzałożycielka duetu artystycznego TukaWach (2013).

MAAT FESTIVAL ‘CIAŁO NARODOWE’ idea koncept, kurator programu TOMASZ BAZAN / produkcja JOANNA KOLSTRUNG i ARKADIUSZ SŁAWEK / współpraca: KAROL RĘBISZ, TOMASZ FABIAŃSKI, MACIEJ RUKASZ / zrealizowano z środków Centrum Kultury w Lublinie oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego