DZIADY_KOPIA.DOC premiera Tomasza Bazana / 25 maja Polski Teatr Tańca – Aula Artis

DZIADY_KOPIA.DOC – spektakl Tomasza Bazana inspirowany “Dziadami” Mickiewicza oraz “Trylogią Ciągu” Wiliama Gibsona. Choreografia próbująca przekraczać samą siebie: skodyfikowane struktury oraz jasno wytyczone ciągi. To pakt z niemożliwym, które na skutek ryzykownej, granicznej gry z własnym ciałem staje się w pewien sposób uchwytne. Współczesna nauka i medycyna zna podobne mechanizmy zachodzące w ciele ludzkim i potrafi je empirycznie badać w sposób coraz bardziej pełny i zrozumiały: współczesne badania nad neuroprzekaźnikami serotoniny i co za tym idzie zwiększaniem realnej, krótkotrwałej siły mięśniowej, spowodowały w ostatnich dekadach niezwykły, skokowy rozwój wielu dyscyplin olimpijskich w postaci niemal komputerowej precyzji w wypracowywaniu planów treningowych zawodników.

Odpowiednia motywacja w postaci dziesiątek godzin sesji psychologicznych, prawie laboratoryjne opracowywanie diety sportowca, trening będący wynikiem syntetycznych opracowań wielu specjalistów – to wszystko sprawia, że ciało ludzkie zostaje wyniesione poza zasięg zwykłych umiejętności, zostaje ulokowane w wyższym ,,kręgu’’ zdolności w powszechnej recepcji uznawanych niemal za nadprzyrodzone.

Osiąganie wyższego rodzaju świadomości, katharsis, stan upojenia duchowego, świadome śnienie, pęknięcia w strukturze świadomości, opuszczanie ciała przez świadomość – te wszystkie efekty osiągane były we wszystkich kulturach poprzez odpowiednie praktyki psychofizyczne. Rozwijane przez wieki stawały się naturalnym sposobem poszerzania ludzkich umiejętności, zarówno tych duchowych jak i fizykalnych. Dzisiaj, wydaje się, tę rolę w coraz większy sposób przejmuje świat sieci i rozwój nauki. Jednym z najciekawszych zjawisk jest pojawienie się wirtualnej rzeczywistości rozszerzonej, w której człowiek niemal bezgranicznie może poszerzyć zakres swojego ciała i możliwości poznawczych w zależności od algorytmów zaprogramowanego urządzenia.

,, ‘Dziady’ Mickiewicza to dla mnie fantasmagoryczne cyber odbicie współczesnych rytualnych zagadnień. Świat rytuału mający na celu otworzenie innych wymiarów duchowych i kontakt z rzeczywistością rozszerzoną poza naszą percepcję to dzisiejsza próba człowieka chcącego ,,uzyskać’’ inna wiedzę i poszerzyć możliwości dla własnego ciała i umysłu. ,Dziady’ Mickiewicza to logos teatru śmierci, ale i próba uporządkowania niepoznanego – dzisiaj wyrażanego na polu współczesnej kultury przez poszukiwania nowej humanistyki przejawiającej się w dekonstrukcji pojęć.” (Tomasz Bazan)
premiera: 25 maja Polski Teatr Tańca – Poznań

DZIADY_KOPIA.DOC reżyseria: TOMASZ BAZAN choreografia: TOMASZ BAZAN oraz KORNELIA LECH, MICHAŁ PRZYBYŁA, PAWEŁ MALICKI, DOMINIK WIĘCEK muzyka: MARCIN JANUS multimedia, technologie: GRZEGORZ KALISZUK współpraca dramaturgiczna: ANNA KRÓLICA charakteryzacja, współpraca projektowa kostiumów: ADRIANNA CYGANKIEWICZ producentka: NATALIA GORZELAŃCZYK produkcja: POLSKI TEATR TAŃCA w Poznaniu w ramach ROKU GUŚLARZY oraz TOMASZ BAZAN

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

fot. Maciej Zakrzewski / https://www.facebook.com/fototeatr.zakrzewski